PAT Test
 • Stacks Image 185

  Caption Text

  Link
 • Stacks Image 186

  Caption Text

  Link
 • Stacks Image 187

  Caption Text

  Link
 • Stacks Image 335

  Caption Text

  Link
Volhardovy testy štěňat

Vybíráme správné štěně pro správný domov/

Vybrat si pejska podle okamžitého impulsu je málokdy ta nejlepší volba. Pamatujme si, že psi, stejně jako například auta, byly stvořeny pro určitou funkci. U auta vybíráme mezi dodávkou a sporťákem, mezi psi pak mezi foxteriérem a pudlem.
Když byly jednotlivé psí rasy původně šlechtěny, byl kladen větší důraz na funkčnost, tedy hlídání stáda, lov, hlídání objektů a pod. Pokud vás tedy konkrétní rasa zaujme, zkuste zjistit, k čemu byla původně vyšlechtěna. Je tolik různých ras psů ze kterých je možné si vybrat a úspěch při hledání perfektního štěněte začíná u této domácí úlohy.
Rozhodování, kterou rasy vlastně chci.

Cesta k dobře vycvičenému psu začíná v ujasnění si, jakou roli ve vašem životě od psa očekáváme. Podle tohoto pak vybíráme rasu psa. Očekávané role psa mohou být, např.:
Společník
Kamarád pro děti
Ochranář
Specialista lovec, hlídač, výstavní typ a pod
Symbol stavu (toto jako důvod nedoporučujeme)
Kombinace
Některé rasy splňují více požadavků, některé jsou zaměřeny jen na některé.

Jedna z nejpopulárnějších ras, Labrador, je rasa, která splňuje celou řadu požadavků. Je to skvělý společník, kamarád pro děti, je přirozeným ochranářem, obvykle bez zdravotních problémů a je lehce cvičitelný.
Je také třeba přihlédnout k vašemu stylu života. Většina z nás hledá rasu která bude společenská, lehce zvladatelný a vyžadující minimum běžných nákladů.

Údržba
Každý máme svou oblíbenou rasu, a je opravdu z čeho vybírat. Od maličkého yorksheera po obřího mastifa. Řada ras má několik velikostí, např. pudlové a teriéři, chrti a whippeti.
Dlouhosrsté rasy vyžadují více péče než krátkosrsté. To zní logicky a přesto je na to často při výběru štěněte zapomínáno. Některé rasy téměř nelínají, např. Pudlové, briardi a teriéři. Na druhou stranu to znamená pravidelné česání a péči o srst. A to znamená váš čas, nebo časté návštěvy salónů, což nemusí být levné.
Některé rasy, jako teriéři a pastevečtí psi, štěkají více než jiné. Pro společný život v paneláku to může být zdrojem problémů.

Čas
Při výběru je velice důležité si uvědomit, kolik společného času ta která rasa potřebuje. Jsou rasy, které potřebují méně pohybu a cvičení, ale mnoho vyžaduje dvě půlhodinové procházky denně, a některé sportovní druhy ještě mnohem více. Jen vypustit psa na dvorek není dostatečné.
Při výběru stále myslete na to, že vybíraný pes s vámi bude příštích osm až dvanáct let. A čím je pes starší, tím důležitější je denní společná práce a pohyb.
Zvažte tedy, kolik času jste tedy schopni t= chlupaté kuličce denně věnovat. Pokud je to do patnácti minut denně, potřebujete nenáročný a lehce zvladatelnou rasu.

Výběr
Dnes je k dispozici nepřeberné množství informací o jednotlivých rasách. Pro konkrétní informace je nejlepší vyhledat specializované stránky chovatelů a klubů a nezastupitelní jsou návštěvy výstav a osobní zkušenost s konkrétní rasou a hovor s chovateli a majiteli.
Pro usnadnění samotného výběru štěněte byl zaveden jednoduchý, a přesto velmi reprezentativní test, který pomáhá odhadnout, jak se bude štěně chovat jako dospělý pes.
Co je vlastně testování štěňat?
Historie testování štěňat začíná ve třicátých letech minulého století, kdy se začaly testovat štěňata vodících psů. Později v padesátých letech se testování rozšířilo a testovala se hlavně rychlost učení. Ještě později se testoval sklon k dominanci nebo submisivitě. Statistiky pak ukázaly, že je vcelku dobře možné odhadnout budoucí znaky chování psů. Nejlepší věk je 49 den života štěněte, kdy je ukončen neurologický vývoj mozku. Testování před nebo po 49 dni výrazně snižuje správnost výsledku.

Všechny tyto zkušenosti byly použity při přípravě Volhardova testu chování štěněte, známého pod zkratkou PAT (z anglického Puppy Aptitude Test). PAT používá známkování od 1 do 6 a skládá se z deseti testů. Tyto jsou prováděny v zadaném pořadí a a vyhodnoceny každý zvlášť. Výsledky se nesčítají ani se nehodnotí průměr, nejsou žádné lepší ani horší známky. Cílem testu je pouze najít správný domov pro správné stěně.

Jednotlivé testy jsou následující:

1. Sociální vnímavost – určuje stupeň vnímavosti štěněte na lidi, důvěra a závislost na nich.

2. Následování – ochota následovat člověka.

3. Znehybnění – stupeň dominance nebo podřízenosti a složitost ovládání v těžkých situacích.

4. Sociální dominance – stupeň ochoty akceptovat dominanci člověka.

5
. Zvedání – stupeň akceptace dominance člověka v situaci kdy pes nemá kontrolu, například při návštěvě veterináře nebo psího salónu.

6. Donesení předmětu – ochota udělat něco pro člověka, zkoumá se společně sociální vnímavostí a následováním.
7. Doteková vnímavost– stupeň citlivosti na dotek a klíčový indikátor pro budoucí trénink.

8. Zvuková vnímavost – stupeň citlivosti na zvuk, například hlasité zvuky anebo hromobití.

9. Vizuální vnímavost – stupeň sledování pohybujícího se objektu, například cyklista, běhající děti nebo jiná zvířata.

10. Stabilita – stupeň reakce na náhlé se objevivší objekt.
V průběhu testu se zaznamenává tep, což je dobrý indikátor toho, jak štěně reaguje na stres a jakou má úroveň energie. Štěňata se dají rozdělit do tří úrovní hladiny energie, vysoké, střední a nízké. Sami musíte zvážit, která hladina vyhovuje vašim požadavkům. Pes s vysokou hladinou energie potřebuje značnou pozornost a vyšší dávky cvičení, bez nich energii začne směřovat nesprávným směrem.

V neposlední řadě sledujte celkový výraz štěněte. Ve věku 49 dní se již opravdu díváte na hotového psa, a to co vidíte je to co si přinesete domů. Pokud má stěně silné a rovné přední i zadní končetiny, a všechny čtyři nohy směřují stejným směrem, vyroste takto (pokud bude zajištěna správná výživa a podmínky růstu). Pokud objevíte nějakou vizuální nesrovnalost, tato bude se štěnětem již celý život. Z ničeho již nevyroste.
Stacks Image p54250_n54267
Stacks Image p54250_n54263
Stacks Image p54250_n54242
Stacks Image p54250_n54274